Meteorit

14.01.2014 00:00

Říkáme, že letí meteor

Celý proces vletu meteoroidní částice se odehrává ve výškách 80 až 120 kilometrů nad povrchem Země. Jak mnoho meteor září záleží na rychlosti, s jakou meteoroid vletí do atmosféry, na jeho hmotnosti, na jeho materiálu i na směru, z něhož přichází. Meteoroidy o hmotnosti gram a větší vyzařují dosti světla, aby je naše oko postřehlo. Lidé říkají: spadla hvězda. Meteoroid s menší hmotností (např. desetina gramu) nemá dostatečně vysokou kinetickou energii, abychom ho viděli pouhým okem. Takové meteory lze vidět v dalekohledu (říkáme jim teleskopické meteory), nebo se pozorují pomocí radaru na metrových vlnách (to jsou radarové meteory). Velmi jasný meteor se jmenuje bolid.

Je-li hmotnost meteoroidů dosti velká, nevypaří se při rychlém průletu atmosférou. Zbytek meteoroidu dopadne na povrch Země - a je z něj meteorit. Hmotnost meteoritu je jen malý zlomek hmotnosti původního meteoroidu. Meteorů dopadá na Zem denně přibližně sto kilogramů. (V roce 1985 bylo ve sbírkách muzeí uloženo 2500 meteoritů.)

Meteority se většinou nazývají podle nejbližšího obydleného místa, kde dopadly na zemský povrch. Podívejme se na jeden z nejznámějších českých meteorů - Příbramský meteorit. Večer 7. dubna roku 1959 se astronomům z Ondřejova podařilo vyfotografovat dráhu letu objektu, jehož úlomky byly později nalezeny u Příbrami. Jedná se o čtyři kameny „spadlé z nebe“. Meteorit jménem Luhy vážil 4,48 kg, meteorit Hojšín vážil 420 g, meteorit Velká vážil 800 g a meteorit Dražkov vážil 105 g. Názvy dostaly podle osad, kam dopadly. Meteorit Velká byl rozeslán do různých laboratoří ke studiu. Ostatní jsou v mineralogických sbírkách Národního muzea v Praze. Původní meteoroid ztuhl při vzniku planetární soustavy před 4,6 miliardami roků a byl součástí mnohem většího tělesa – planetky. Při srážce planetky s jiným tělesem před 10 miliony roků se odštípl balvan o hmotnosti 20 tun, který obíhal jako meteoroid Slunce po eliptické dráze, dokud se nestřetl s planetou Zemi. Většinou se jako drobné žhavé kapičky rozptýlil v atmosféře, několik zbytečků dopadlo do okolí Příbrami, několik částí bylo nalezeno, ale většina tam, někde leží dodnes. Příbramský meteorit má prvenství v tom, že je vzorkem materiálu až od Jupitera, tedy z vesmíru mnohem vzdálenějšího než vzorky přivezené z Měsíce. 

Zpět

Kontakt

Jiří Velas

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode